آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 45137 | کل بازدید : 448581 
جمعه ٣٠ تير ١٣٩٦
 


  چاپ        ارسال به دوست

معاون اجتماعی بهزیستی خبر داد:

تارک، جایگزین مراکز شبه خانواده برای کودکان حساس می شود

 

حبیب‌الله مسعودی‌فرید در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص راه‌اندازی مراکز توانمندسازی اجتماعی- روانی کودکان (تارک) گفت: اینها مراکزی تخصصی هستند و آن دسته از کودکانی که می‌خواهند وارد سیستم بهزیستی و مراکز شبه خانواده شوند چنانچه نیاز به توجه بیشتری داشته باشند،برای مدتی در این مراکز حضور و پس از آن به مراکز شبه خانواده وارد خواهند شد.
وی در ادامه با بیان آنکه مدت زمان اقامت کودکان در این مراکز با تشخیص کارشناسان،روان شناسان و مددکاران تعیین می شود،گفت: این فرآیند برای کودکان ۳ تا ۱۸ سال اجرا می شود،زیرا ممکن است کودکی از ۳ سالگی دارای حساسیتهای روانی- اجتماعی باشد و این فرآیند تا ۱۸ سالگی به کودکان نیازمند دریافت این خدمات ارائه می شود؛ این درحالیست که مراکز کودکان ۳ تا ۶ سال، ۶ تا ۱۲ سال و ۱۲ تا ۱۸ سال از یکدیگر جدا و تفکیک‌شده است.
معاون امور اجتماعی بهزیستی کشور در ادامه با تاکید برآنکه کودکان باید آمادگی لازم را برای حضور در مراکز شبه‌خانواده داشته باشند گفت: این مراکز توسط بخش خصوصی با نظارت بهزیستی راه اندازی خواهد شد و حداکثر ظرفیت هرمرکز تارک ۱۰ نفر است.
فرید ادامه داد: در این مراکز با حضور روانشناس،مددکار و با نظارت سازمان بهزیستی، طی فرآیندی چندماهه تا یک‌ساله روی سلامت روانی و اجتماعی این کودکان کار تخصصی می‌شود تا آنها بتوانند آمادگی لازم را برای حضور در مراکز شبه‌خانواده داشته باشند؛ زیرا گاهی ممکن است افرادی در مراکز شبه‌خانواده حضور داشته باشند که دارای یک‌سری اختلالات روانشناختی باشند حتی در مواردی لازم است برخی کودکان در بیمارستان بستری شوند.


وی افزود: در این مراکز همچنین برای مراقبت‌های پس از ترخیص به آن‌ها کمک می‌شود که به شرایط روانی- اجتماعی لازم برسند این درحالیست که این کودکان به هیچ وجه از فرآیند جامعه جدا نمی‌شوند، به طور مثال کودکی که در حال تحصیل است، تحصیل خود را ادامه می‌دهد و صرفاً یک‌سری خدمات تخصصی روانی- اجتماعی و مددکاری در این مراکز به آن‌ها ارائه می‌شود.
معاون امور اجتماعی بهزیستی کشور در ادامه تاکید کرد: مراکز تارک در بسیاری از کلان‌شهرها راه‌اندازی خواهد شد؛ این درحالیست که درحال حاضر هم هیچ کودکی بدون آماده‌سازی وارد مراکز شبه‌خانواده نمی‌شود اما برای این‌که این کار نهادینه شود، تا پایان امسال تمام کلان شهر ها و تمام استانهای بزرگ کشور به تفکیک دختر و پسر راه اندازی خواهد شد.
فرید در ادامه تاکید کرد: هرگونه یارانه‌ای که از سوی بهزیستی به مراکز پرداخت می شود به صورت ۲ برابری به مراکز تارک ارائه شده و در حال حاضر خیرین استقبال خوبی از این طرح داشته‌اند.
وی ادامه داد:حمایتها که از یک کودک در مراکز تارک ، ۲ برابر حمایتی است که از او در مراکز شبه‌خانواده می‌شود. امسال در مراکز شبه‌خانواده با وجود این‌که افزایش حمایت داشتیم، به ازای هر کودک ۴۰۰ هزار تومان پرداخت شده اما این حمایت مادی در مراکز تارک ۸۰۰ هزار تومان است،این درحالیست که در این مراکز حمایت‌ها تخصصی‌تر و پیچیده‌تر شده و به‌طور کلی مراکز تارک تحت حمایت مادی و معنوی بیشتری از بهزیستی هستند.


١١:٣٤ - چهارشنبه ١٠ خرداد ١٣٩٦    /    عدد : ١٠٢٧٤    /    تعداد نمایش : ٩٨خروج
آخرین اخبار
با حکمی از رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی
خانم دکتر سجادی مدیر گروه مددکاری اجتماعی شد
خانم دکتر حمیرا سجادی مدیر گروه جدید گروه مددکاری اجتماعی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی شدند.
 ١٥:٣٣ - 1396/04/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
مصاحبه برگزیدگان دکتری برگزار شد
آزمون مصاحبه دکتری هشت رشته دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی از جمله، مددکاری اجتماعی طی در محل این دانشگاه برگزار شد.
 ١٥:١ - 1396/04/22 - نظرات : ٠متن کامل >>
الگوی مصرف مواد مخدر در دهه اخیر 4 بار تغییر کرد
رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور گفت: الگوی مصرف مواد در ایران خیلی تغییر می کند بطور مثال طی 10 سال گذشته الگوی مصرف مواد در ایران چهار بار تغییر کرده است.
 ١٣:٢٢ - 1396/04/13 - نظرات : ٠متن کامل >>
مصاحبه دانشجویان دکتری مددکاری اجتماعی 18 تیر انجام می شود
مصاحبه دانشجویان دکتری دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی روز یکشنبه هفته آینده 18 تیر 96 در ساختمان ابن سینای این دانشگاه برگزار می شود.
 ١٨:٥٦ - 1396/04/12 - نظرات : ٠متن کامل >>
مردم ایران عصبانی ترین مردم جهان
تارک، جایگزین مراکز شبه خانواده برای کودکان حساس می شود
نشست تخصصی با موضوع ابعاد اجتماعی بیماران اسکیزوفرنیا برگزار شد
دانشگاه علوم بهزیستی ...معاونت آموزشیمعاونت پژوهشیمعاونت دانشجوییمعاونت درمانکتابخانه مرکزی

Copyright © 2009 U.S.W.R - All rights reserved .University of Social Welfare and Rehabilitation Sciences