آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 54613 | کل بازدید : 523535 
شنبه ٠٥ اسفند ١٣٩٦
 


  چاپ        ارسال به دوست

رونمایی از «پروتکل مداخلات تخصصی مددکاری اجتماعی در حوزه طلاق و مراقبت از خانواده»

آبان ماه امسال طی جلسه ­ای که در سازمان بهزیستی کشور برگزار گردید، پروتکل «مداخلات تخصصی مددکاری اجتماعی در حوزه طلاق  و مراقبت خانواده» به دست دکتر انوشیروان محسنی بندپی رئیس محترم سازمان بهزیستی کشور رونمایی شد. در این جلسه که با حضور دکتر حبیب­اله مسعودی فرید معاون محترم امور اجتماعی بهزیستی کشور، مدیران دفاتر معاونتهای سازمانهای بهزیستی کشور و تنی چند از اساتید دانشگاهی و متخصصان و کارشناسان این حوزه برگزار شد از جناب آقای دکتر خدایی معاون آموزشی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و خانم دکتر حمیرا سجادی مدیر محترم گروه آموزشی مددکاری اجتماعی به پاس همکاری و همراهی صمیمانه‌شان در تالیف پروتکل تشکر به عمل آمد. 

در این پروتکل که به قلم دکتر ملیحه عرشی عضو هیئت علمی گروه آموزشی مددکاری اجتماعی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، مرضیه تکفلی و ایوب اسلامیان از دانشجویان دکترای گروه مددکاری اجتماعی و با همکاری دکتر فریبا بریمانی، دکتر بهمن صدیق، ماندانا کریمی، تهمینه ریحان­صفت با نظارت معاونت محترم امور اجتماعی بهزیستی کشور آقای دکتر حبیب­اله مسعودی فرید به رشته­ی تحریر درآمده است، با نگاهی جامع و همه­جانبه­نگر به مداخلات تخصصی مددکاری اجتماعی در کار با متقاضیان طلاق پرداخته است. پروتکل مزبور به عنوان اولین و تنها راهنمای مداخلات مددکاری اجتماعی در کار با متقاضیان طلاق به مساله­ی طلاق نگاهی همه­جانبه­نگر دارد و علاوه بر عوامل بین­فردی و روانشناختی زوجین، به مسائل و تاثیر سایر عوامل اجتماعی- خانوادگی می­پردازد؛ مسائلی همچون مداخله­ی خانواده­ی (حتی خانواده گسترده) در موضوع طلاق، فقدان حمایتهای اجتماعی از زوجین، نبود نظام مراقبت موثر پس از طلاق، عوامل اقتصادی-اجتماعی، چالشهای حقوقی و .... .

در این پروتکل تخصصی سعی شده از نهایت ظرفیت حرفه­ی مددکاری اجتماعی استفاده شود و نقشهای واقعی و اصیل مددکاران اجتماعی در موضوع کار با زوجین متقضای طلاق، به خدمت گرفته شود. در این شیوه­نامه نظریات نوین حرفه­ی مددکاری اجتماعی نظیر نظریه­ی مبتنی بر توانمندی­ها، نظریه راه­حل محور کوتاه مدت و نظریه سیستمها به صورت کاملاً عملی به خدمت گرفته شده­اند. هدف نهایی این پروتکل نه صرفاً مداخله­ در مساله­ی طلاق بلکه «مراقبت از خانواده» به عنوان عنصر مفقوده در ارائه خدمات معمول است. در حال حاضر غالب خدمات ارائه­شده، در یک بستر چند پاره و معمولاً توسط یک متخصص ارائه می­شوند اما هدف این پروتکل نگاه به پویایی­های خانواده و ارائه مداخلات چندساحتی و بین­رشته­ای است که مددکاران اجتماعی به عنوان مدیران مورد می­توانند موجبات ارائه­ی آن را تسهیل کنند.

 

در نهایت با تدوین این پروتکل امید است خدماتی هم­راستا، یکپارچه، چندجانبه و تخصصی به متقاضیان طلاق به عنوان یک خانواده ارائه شود و از احتمال ریزش آنها در فرایند ارائه خدمات و حتی پیگیری­های بعد از طلاق با توسل به نقش مدیریت مورد مددکار اجتماعی کاسته شود. 


٠٩:٣٨ - سه شنبه ٣٠ آبان ١٣٩٦    /    عدد : ١٠٩٤٧    /    تعداد نمایش : ١٠٨خروج
آخرین اخبار
مصوبه شورای تحصیلات تکمیلی
فرایند آموزشی بعد از دفاع از پروپوزال در مقطع دکتری
دانشجویان مقطع دکتری بعد از دفاع از پروپوزال در دفتر تحصیلات تکمیلی تا زمان دفاع نهایی موظف به ارائه گزارشات شش ماهه از پیشرفت مراحل پایان نامه هستند.
 ٠٩:٢٧ - 1396/11/24 - نظرات : ٠متن کامل >>
 ٠٩:٣٨ - 1396/11/11 - نظرات : ٠متن کامل >>
ثبت عنوان پروپوزال
ارائه رسید ثبت عنوان پروپوزال
.....
 ١٠:٠ - 1396/10/16 - نظرات : ٠متن کامل >>
افتتاح سامانه (سراج)
آغاز به کار سامانه رصد آسیب های اجتماعی و تعیین کننده های آن (سراج)
در مراسمی با حضور وزیر رفاه، رئیس سازمان بهزیستی و رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی از سامانه رصد آسیب‌های اجتماعی و تعیین‌کننده‌های آن (سراج) رونمایی شد
 ٠٩:٢٣ - 1396/10/06 - نظرات : ٠متن کامل >>
دفاع پایان نامه دانشجوی مقطع دکتری مددکاری اجتماعی
حضور دانشجویان مددکاری در کنگره 60 سال مددکاری اجتماعی در ایران
کنگره بین المللی 60 سال مددکاری اجتماعی در ایران
دانشگاه علوم بهزیستی ...معاونت آموزشیمعاونت پژوهشیمعاونت دانشجوییمعاونت درمانکتابخانه مرکزی

Copyright © 2009 U.S.W.R - All rights reserved .University of Social Welfare and Rehabilitation Sciences