آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 50703 | کل بازدید : 497590 
جمعه ٢٤ آذر ١٣٩٦
 


  چاپ        ارسال به دوست

رونمایی از «پروتکل مداخلات تخصصی مددکاری اجتماعی در حوزه طلاق و مراقبت از خانواده»

آبان ماه امسال طی جلسه ­ای که در سازمان بهزیستی کشور برگزار گردید، پروتکل «مداخلات تخصصی مددکاری اجتماعی در حوزه طلاق  و مراقبت خانواده» به دست دکتر انوشیروان محسنی بندپی رئیس محترم سازمان بهزیستی کشور رونمایی شد. در این جلسه که با حضور دکتر حبیب­اله مسعودی فرید معاون محترم امور اجتماعی بهزیستی کشور، مدیران دفاتر معاونتهای سازمانهای بهزیستی کشور و تنی چند از اساتید دانشگاهی و متخصصان و کارشناسان این حوزه برگزار شد از جناب آقای دکتر خدایی معاون آموزشی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و خانم دکتر حمیرا سجادی مدیر محترم گروه آموزشی مددکاری اجتماعی به پاس همکاری و همراهی صمیمانه‌شان در تالیف پروتکل تشکر به عمل آمد. 

در این پروتکل که به قلم دکتر ملیحه عرشی عضو هیئت علمی گروه آموزشی مددکاری اجتماعی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، مرضیه تکفلی و ایوب اسلامیان از دانشجویان دکترای گروه مددکاری اجتماعی و با همکاری دکتر فریبا بریمانی، دکتر بهمن صدیق، ماندانا کریمی، تهمینه ریحان­صفت با نظارت معاونت محترم امور اجتماعی بهزیستی کشور آقای دکتر حبیب­اله مسعودی فرید به رشته­ی تحریر درآمده است، با نگاهی جامع و همه­جانبه­نگر به مداخلات تخصصی مددکاری اجتماعی در کار با متقاضیان طلاق پرداخته است. پروتکل مزبور به عنوان اولین و تنها راهنمای مداخلات مددکاری اجتماعی در کار با متقاضیان طلاق به مساله­ی طلاق نگاهی همه­جانبه­نگر دارد و علاوه بر عوامل بین­فردی و روانشناختی زوجین، به مسائل و تاثیر سایر عوامل اجتماعی- خانوادگی می­پردازد؛ مسائلی همچون مداخله­ی خانواده­ی (حتی خانواده گسترده) در موضوع طلاق، فقدان حمایتهای اجتماعی از زوجین، نبود نظام مراقبت موثر پس از طلاق، عوامل اقتصادی-اجتماعی، چالشهای حقوقی و .... .

در این پروتکل تخصصی سعی شده از نهایت ظرفیت حرفه­ی مددکاری اجتماعی استفاده شود و نقشهای واقعی و اصیل مددکاران اجتماعی در موضوع کار با زوجین متقضای طلاق، به خدمت گرفته شود. در این شیوه­نامه نظریات نوین حرفه­ی مددکاری اجتماعی نظیر نظریه­ی مبتنی بر توانمندی­ها، نظریه راه­حل محور کوتاه مدت و نظریه سیستمها به صورت کاملاً عملی به خدمت گرفته شده­اند. هدف نهایی این پروتکل نه صرفاً مداخله­ در مساله­ی طلاق بلکه «مراقبت از خانواده» به عنوان عنصر مفقوده در ارائه خدمات معمول است. در حال حاضر غالب خدمات ارائه­شده، در یک بستر چند پاره و معمولاً توسط یک متخصص ارائه می­شوند اما هدف این پروتکل نگاه به پویایی­های خانواده و ارائه مداخلات چندساحتی و بین­رشته­ای است که مددکاران اجتماعی به عنوان مدیران مورد می­توانند موجبات ارائه­ی آن را تسهیل کنند.

 

در نهایت با تدوین این پروتکل امید است خدماتی هم­راستا، یکپارچه، چندجانبه و تخصصی به متقاضیان طلاق به عنوان یک خانواده ارائه شود و از احتمال ریزش آنها در فرایند ارائه خدمات و حتی پیگیری­های بعد از طلاق با توسل به نقش مدیریت مورد مددکار اجتماعی کاسته شود. 


٠٩:٣٨ - سه شنبه ٣٠ آبان ١٣٩٦    /    عدد : ١٠٩٤٧    /    تعداد نمایش : ٣٨خروج
آخرین اخبار
انتخاب پژوهشگر برتر
انتخاب پژوهشگر برتر در هفته پژوهش
کمیته تحقیقات دانشجویی در نظر دارد در هفته پژوهش، دانشجوی پژوهشگر برتر را انتخاب نماید
 ١٤:٤٧ - 1396/09/13 - نظرات : ٠متن کامل >>
بیست نکته حیاتی برای کمک موثر به زلزله زدگان
بیست نکته حیاتی برای کمک موثر به زلزله زدگان: تجربیات یک مددکار اجتماعی
بروز حوادث مختلف درکشور و مطالعه مسايل گوناگونی که پس از آنها به وجود می‌آید، گوياي اين قصه تلخ است که ظاهراً تجارب این همه حادثه، نتوانسته است چراغی برای تدوین برنامه‌های منسجم در جهت مدیریت حوادث و بلایا، کاهش عوارض بعد از آن و بازگشت موثر مردم به زندگی باشد. هر بار و به هنگام بروز چنین حوادثی، شاهد اقدام‌هايی احساسی و کم حاصل هستیم، به طوریکه انگار نخستين بار است که از این گونه حوادث در کشور رخ می‌دهد. در این متن نکات لازم برای کمک موثرتر در بروز حادثه زلزله از دیدگاه یک مددکار اجتماعی نگارش شده است.
 ١١:٣ - 1396/09/01 - نظرات : ٠متن کامل >>
رونمایی از «پروتکل مداخلات تخصصی مددکاری اجتماعی در حوزه طلاق و مراقبت از خانواده»
آئین رونمایی از «پروتکل مداخلات تخصصی مددکاری اجتماعی در حوزه طلاق و مراقبت از خانواده» به دست رئیس سازمان بهزیستی کشور برگزار شد.
 ٠٩:٣٨ - 1396/08/30 - نظرات : ٠متن کامل >>
برنامه هفتگی کلاسهای دانشجویان مددکاری اجتماعی دانشگاه اعلام شد
برنامه هفتگی کلاسهای دانشجویان مقاطع مختلف رشته مددکاری اجتماعی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی اعلام شد.
 ١٠:٣٧ - 1396/06/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
معتادان را باید به مصرف شبه مخدرها سوق دهیم
جلسه دانشجویان دکتری با خانم دکتر سجادی
جلسه مدیر جدید گروه با دانشجویان دکتری مددکاری اجتماعی سه شنبه صبح برگزار می شود
دانشگاه علوم بهزیستی ...معاونت آموزشیمعاونت پژوهشیمعاونت دانشجوییمعاونت درمانکتابخانه مرکزی

Copyright © 2009 U.S.W.R - All rights reserved .University of Social Welfare and Rehabilitation Sciences