چاپ        ارسال به دوست

رونمایی از «پروتکل مداخلات تخصصی مددکاری اجتماعی در حوزه طلاق و مراقبت از خانواده»

آبان ماه امسال طی جلسه ­ای که در سازمان بهزیستی کشور برگزار گردید، پروتکل «مداخلات تخصصی مددکاری اجتماعی در حوزه طلاق  و مراقبت خانواده» به دست دکتر انوشیروان محسنی بندپی رئیس محترم سازمان بهزیستی کشور رونمایی شد. در این جلسه که با حضور دکتر حبیب­اله مسعودی فرید معاون محترم امور اجتماعی بهزیستی کشور، مدیران دفاتر معاونتهای سازمانهای بهزیستی کشور و تنی چند از اساتید دانشگاهی و متخصصان و کارشناسان این حوزه برگزار شد از جناب آقای دکتر خدایی معاون آموزشی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و خانم دکتر حمیرا سجادی مدیر محترم گروه آموزشی مددکاری اجتماعی به پاس همکاری و همراهی صمیمانه‌شان در تالیف پروتکل تشکر به عمل آمد. 

در این پروتکل که به قلم دکتر ملیحه عرشی عضو هیئت علمی گروه آموزشی مددکاری اجتماعی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، مرضیه تکفلی و ایوب اسلامیان از دانشجویان دکترای گروه مددکاری اجتماعی و با همکاری دکتر فریبا بریمانی، دکتر بهمن صدیق، ماندانا کریمی، تهمینه ریحان­صفت با نظارت معاونت محترم امور اجتماعی بهزیستی کشور آقای دکتر حبیب­اله مسعودی فرید به رشته­ی تحریر درآمده است، با نگاهی جامع و همه­جانبه­نگر به مداخلات تخصصی مددکاری اجتماعی در کار با متقاضیان طلاق پرداخته است. پروتکل مزبور به عنوان اولین و تنها راهنمای مداخلات مددکاری اجتماعی در کار با متقاضیان طلاق به مساله­ی طلاق نگاهی همه­جانبه­نگر دارد و علاوه بر عوامل بین­فردی و روانشناختی زوجین، به مسائل و تاثیر سایر عوامل اجتماعی- خانوادگی می­پردازد؛ مسائلی همچون مداخله­ی خانواده­ی (حتی خانواده گسترده) در موضوع طلاق، فقدان حمایتهای اجتماعی از زوجین، نبود نظام مراقبت موثر پس از طلاق، عوامل اقتصادی-اجتماعی، چالشهای حقوقی و .... .

در این پروتکل تخصصی سعی شده از نهایت ظرفیت حرفه­ی مددکاری اجتماعی استفاده شود و نقشهای واقعی و اصیل مددکاران اجتماعی در موضوع کار با زوجین متقضای طلاق، به خدمت گرفته شود. در این شیوه­نامه نظریات نوین حرفه­ی مددکاری اجتماعی نظیر نظریه­ی مبتنی بر توانمندی­ها، نظریه راه­حل محور کوتاه مدت و نظریه سیستمها به صورت کاملاً عملی به خدمت گرفته شده­اند. هدف نهایی این پروتکل نه صرفاً مداخله­ در مساله­ی طلاق بلکه «مراقبت از خانواده» به عنوان عنصر مفقوده در ارائه خدمات معمول است. در حال حاضر غالب خدمات ارائه­شده، در یک بستر چند پاره و معمولاً توسط یک متخصص ارائه می­شوند اما هدف این پروتکل نگاه به پویایی­های خانواده و ارائه مداخلات چندساحتی و بین­رشته­ای است که مددکاران اجتماعی به عنوان مدیران مورد می­توانند موجبات ارائه­ی آن را تسهیل کنند.

 

در نهایت با تدوین این پروتکل امید است خدماتی هم­راستا، یکپارچه، چندجانبه و تخصصی به متقاضیان طلاق به عنوان یک خانواده ارائه شود و از احتمال ریزش آنها در فرایند ارائه خدمات و حتی پیگیری­های بعد از طلاق با توسل به نقش مدیریت مورد مددکار اجتماعی کاسته شود. 


٠٩:٣٨ - سه شنبه ٣٠ آبان ١٣٩٦    /    عدد : ١٠٩٤٧    /    تعداد نمایش : ٤٣٣خروج
 

دانشگاه علوم بهزیستی ...معاونت آموزشیمعاونت پژوهشیمعاونت دانشجوییمعاونت درمانکتابخانه مرکزی

Copyright © 2009 U.S.W.R - All rights reserved .University of Social Welfare and Rehabilitation Sciences